• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Makale Kabulü

  Makale yoğunluğu nedeniyle 2021 yılı için makale kabulü durdurulmuştur.

  Anlayışınız için teşekkür ederiz.

   


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 85
  Bugün Toplam : 44
  Genel Toplam : 423924

15-21 Haziran 1980 Yılında İngiliz Büyükelçisi Peter Laurence’ın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Gezisi Üzerine Bir Değerlendirme
(An Evaluation on British Ambassador to Turkey Paul Laurence’s Tour of East of Turkey Between 15-21 June 1980 )

Yazar : Yasin COŞKUN    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 60
Sayfa : 585-596


Özet
Bu çalışmada; İngiliz Büyükelçisi Peter Laurence’nin 15-21 Haziran 1980 tarihinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde gerçekleştirmiş olduğu seyahat neticesinde Londra’ya sunmuş olduğu rapor ele alınmıştır. Ankara’da bulunan İngiliz Büyükelçiliği gönderdiği raporlarla Londra’yı sürekli bilgilendirmiştir. Bu bilgiler genelde ülkede yaşanan olayların ilk elden İngiliz Dışişlerine aktarma tarzında olmuştur. Fakat bunun yanı sıra İngiliz Büyükelçiliğinde çalışan diplomatlar zaman zaman sahaya inerek ülke içinde geziler yapmışlar ve yaptıkları gözlemleri Londra’ya rapor etmişlerdir. İşte bu gezilerden bir tanesi de bizzat zamanın İngiliz Büyükelçisi Paul Laurence tarafından gerçekleştirilmiştir. 15-21 Haziran 1980 tarihlerinde gerçekleşen bu gezide Büyükelçi Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde birçok vilayete gitmiş ve aynı zamanda ilçelere de ziyaretlerde bulunmuştur. Bölgedeki izlenimlerini gün gün kaydetmiş ve yaptığı analizleri rapor halinde Londra’ya sunmuştur. Bu raporda bölge hakkında yapılan yorumların yanı sıra Büyükelçinin bölgede bulunan resmi idarecilerle olan temasları da aktarılmış ve onlar hakkında Büyükelçinin kişisel yorumları da yer almıştır. İngiliz arşivlerinde yapılan titiz bir araştırmanın neticesi olan çalışma dönemin İngiliz Büyükelçisinin yaptığı bu ziyaretler kapsamında hazırlamış olduğu raporu ele almaktadır.

Anahtar Kelimeler
Türk-İngiliz İlişkileri, İngiliz Büyükelçiliği, İngiliz Dış Politikası.

Abstract
This study analyses British ambassador to Turkey Paul Laurence’s report submitted to Foreign Office after his tour of east of Turkey between 15-21 June 1980. The Ambassador recorded his impressions of the areas that he visited and sent a report to London about his analysis of the region. The reports of the British Embassy in Ankara continuously informed London. These reports generally aim to provide first-hand information to the British Foreign Ministry about the events in Turkey. In addition, the British Embassy diplomats made occasional tours in Turkey and they reported their observations to London. One of these trips was personally made by the British Ambassador to Turkey Paul Laurence. The date of the visit was 15-21 June 1980. The British Ambassador went to several provinces in the east part of Turkey and many districts were also visited by him. Apart from the comments made about the region, the Ambassador also gave information about the local official administrators that he had contacted during his visits. The Ambassador’s personal comments on these officials also took place in his report. This essay is a result of a rigorous study in the British archives and examines the British Ambassador’s visit during June 1980.

Keywords
Anglo-Turkish Relations, British Embassy in Turkey, British Foreign Policy.

Adres :Atatürk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü 25240 Erzurum
Telefon :+90 442 231 13 66 /+90 442 231 11 19 Faks :
Eposta :turkiyat@atauni.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri